Powered by SNOW JOE’s exclusive IONMAX 24-Volt* lithium-ion battery system, 24V-SS11-XR can quickly clear up to 370 sq ft of 3" snow from your porch, patio, steps, sidewalk, and more. The light choice is the right choice with SNOW JOE! Weighing less than 12 lbs, 24V-SS11-XR blasts through up to 2,025 pounds of snow per charge while the dual-handle design eliminates the need to bend and strain, maximizing user comfort and ease of use.
*Initial no-load voltage, at full charge, peaks at 24V; nominal voltage with typical load is 21.6V. Plowing capacity may vary based on snow conditions.